Specjalna maszyna ułatwia proces produkcji

Produkcja kanałów kablowych

AUTOMATYCZNE ROZKŁADANIE KARTONU zwiększa wydajność PROCESU PAKOWANIA

Nowy system do produkcji kanałów kablowych, który również zwiększa poziom automatyzacji – to zadanie, które Tehalit (Hager Group), wiodący europejski producent systemów prowadzenia kabli i wynalazca kanałów kablowych, powierzył naszym kolegom z działu budowy maszyn specjalnych w Bremie.

„Zbudowaliśmy już podobny system dla Tehalit kilka lat temu”, wyjaśnia nasz kolega Felix Hoffmann, odpowiedzialny kierownik projektu w Bremie. Dzięki dodatkowej maszynie klient może podwoić swoje moce produkcyjne.

„Pod względem koncepcji, nowa maszyna na zamówienie jest identyczna z poprzednim modelem”, wyjaśnia nasz kolega. „Pod względem technicznym jest jednak bardzo nowoczesna i została częściowo wyposażona w inne komponenty mechaniczne i elektroniczne”. Przetwarza profile wychodzące z wytłaczarki i skrócone do dwóch metrów. Automatycznie wyposaża je w cztery zaciski i dwa łączniki, dzięki czemu można je później z sobą połączyć.

Komponenty są precyzyjnie dostarczane przy użyciu inteligentnej kontroli wizyjnej i technologii podawania. Gotowe profile trafiają następnie do stacji pakowania. „Automatyczny system rozkładania kartonów zapewnia większą wydajność na tym etapie” – mówi Hoffmann. Upraszcza to proces pakowania. Na koniec zapakowane profile są etykietowane, a następnie paletyzowane.

ZAPEWNIANIE DOSTĘPU DO WAŻNYCH DANYCH PRODUKCYJNYCH

Kolos, który montuje, pakuje, etykietuje i paletyzuje kanały kablowe, ma dwa piętra, sześć metrów wysokości, dobre 14 metrów długości i cztery metry szerokości.

Nowy system ma jednak jeszcze więcej do zaoferowania i dostarcza cennych informacji do monitorowania. W ten sposób dane dotyczące zużycia, takie jak energia elektryczna i sprężone powietrze, są automatycznie rejestrowane i mogą być dokładnie przeliczane na wyprodukowane metry. W ten sposób są nie tylko dokładnie obliczane koszty produkcji, ale są również natychmiast identyfikowane krytyczne odchylenia.

Większa wydajność i automatyzacja, ale nie więcej miejsca – takie były założenia. „Nie było to łatwe”, wyjaśnia Felix Hoffmann. „Zwłaszcza przy bardzo napiętym harmonogramie i dłuższym czasie dostawy zakupionych części. Ale dzięki dobrze skoordynowanemu zespołowi tutaj, w Bremie, byliśmy w stanie zrealizować wszystko zgodnie z planem. Klient był zadowolony i natychmiast po uruchomieniu zamówił kolejną niestandardową maszynę tej samej wielkości.

Większa wydajność i automatyzacja, ale nie więcej miejsca – takie były założenia. Dzięki dobrze skoordynowanemu zespołowi byliśmy w stanie zrealizować wszystko zgodnie z planem.

Felix Hoffmann, kierownik projektu ds. budowy maszyn specjalistycznych, SCHULZ Systemtechnik, Bremen

Skontaktuj się z nami
Możliwości kontaktu