Wszechstronny talent z precyzyjnym wyczuciem

Wyrafinowane oprogramowanie zarządza robotem

Zastosowanie zręcznego wielofunkcyjnego chwytaka do różnych zadań przy konstrukcji pojazdów było zadaniem naszych specjalistów od robotyki z Bremy. Zlecenie przyszło od działu R&D znanego konstruktora pojazdów.

Pomysł: wykorzystanie precyzyjnego narzędzia chwytającego do czynności montażowych lub zadań logistycznych. „Wszechstronna »ręka« została wprawdzie zaprojektowana do zastosowań przemysłowych, musiała jednak spełniać specjalne wymagania branży automotive”, mówi Antonio Caiazzo, nasz kierownik zespołu w zakładzie w Bremie. Narzędzie może być stosowane do wielu scenariuszy chwytania. Może chwytać obiekty w kształcie kuli i okręgu oraz cylindryczne i bryły.

Za pomocą opcjonalnie zamocowanych czujników można ponadto ustalić i monitorować, jak precyzyjnie wykonać chwyt. Producent samochodów wyposażył ponadto dwa z trzech palców w kolejne przyrządy, dzięki czemu przedmioty mogą być również zasysane lub chwytane magnetycznie. Możliwa jest również jedna kombinacja.

Do optymalnego zastosowania przez robota opracowaliśmy koncepcję oprogramowania. Były dwie alternatywy. Wykonanie układu sterowania przez dostarczony komputer przemysłowy lub niezależnie przez układ sterowania robota KUKA. W pierwszym wariancie dostępne moduły oprogramowania można by było nadal wykorzystywać. Ze względu na wydajność i aby pozostać w ramach standardów koncernu zdecydowaliśmy się na drugi wariant i wykonaliśmy układ sterowania całkowicie przez robota oraz odpowiednio rozbudowaliśmy oprogramowanie KUKA.

„Dodatkowy nakład pracy opłacił się. W specjalnie opracowanym pakiecie technicznym zawarte są wszystkie funkcje do bezpośredniej obsługi i można go używać na każdym robocie klienta”, mówi Antonio. „Koncepcja obsługi jest prostsza, technika bezpieczniejsza, a dodatkowy sprzęt nie jest już potrzebny. Dzięki temu uprościliśmy procesy i zwiększyliśmy ekonomiczność”.

„Dodatkowy nakład pracy opłacił się. W specjalnie opracowanym pakiecie technicznym zawarte są wszystkie funkcje do bezpośredniej obsługi i można go używać na każdym robocie klienta”

Antonio Caiazzo, kierownik zespołu robotyki

Skontaktuj się z nami
Możliwości kontaktu