Mądre pakowanie − inteligentna produkcja

Czysta wydajność − jeden operator może obsługiwać jednocześnie kilka maszyn

W ścisłej współpracy ze szwajcarskim przedsiębiorstwem SIG, wiodącym dostawcą opakowań aseptycznych i maszyn napełniających, opracowaliśmy nowy całkowicie automatyczny system, dzięki któremu przedsiębiorstwa z branży spożywczej i napojów mogą zwiększyć efektywność swoich procesów roboczych, a jednocześnie ograniczyć nakład pracy ręcznej.

Inteligentny system 3-osiowy

System R-CAM 2 składa się z dwóch części: jednego magazynu palet oraz stacji rozpakowania. Ma on miejsce na dwie europalety lub palety przemysłowe. Głównym elementem urządzenia opracowanego w naszym zakładzie w Bremie są indywidualnie programowane roboty oraz innowacyjny system 3-osiowy, który zabiera puste opakowania, tak zwane „sleeve”, na stół napełniacza.

Opakowania zewnętrzne z rękawami pakującymi są przy tym całkowicie automatycznie zabierane z palety, otwierane, następnie w maszynie napełniającej nakładane są rękawy kartonowe. Dzięki temu tylko jeden operator może obsługiwać kilka maszyn jednocześnie. Ponadto możliwa jest praca do dwóch i pół godziny w trybie ciągłym bez konieczności wymiany palet lub ściskania i pakowania razem pustych kartonów wysyłkowych.

„Dzięki kinetycznemu systemowi 3-osiowemu udało nam się przełomowe rozwiązanie, które jest bardzo łatwe w obsłudze oraz mniej podatne na usterki. Ponadto zapewnia ono dyspozycyjność urządzenia na poziomie 98 procent”, mówi Andreas Bohnsack, odpowiedzialny za projekt i kierownik techniczny w Bremie. Potwierdza to Stefan Mergel, Senior Product Manager Equipment w SIG. „Dzięki temu magazynowi rękawów stworzyliśmy bardzo solidne i niezawodne rozwiązane, odpowiednie do wszystkich maszyn napełniających z naszego obecnego asortymentu, a ponadto jest to kluczowy komponent do budowy całkowicie automatycznych linii napełniających przyszłości − to rozwiązanie pomaga producentom w oszczędzaniu czasu i kosztów”.

Nie można się więc dziwić, że klient SIG, firma Arla Foods, jako pierwszy zdecydował się na stosowanie R-CAM 2. Już w 2015 roku pierwsza generacja opracowanego wówczas przez nas i SIG magazynu robotycznego przekonała firmę. Aby osiągnąć swoje cele inteligentnej fabryki, a jednocześnie podkreślić mocny nacisk na produktywność i efektywność pracowników, firma Arla Foods potrzebowała magazynu rękawów, który nie wymaga ręcznych ingerencji ze strony operatora. Miał on odciążyć pracowników i zredukować ich obciążenie fizyczne. Dzięki R-CAM 2 producent żywności zoptymalizował swoje instalacje napełniające, niezależnie od liczby opakowań kartonowych napełnianych na godzinę.

Wreszcie opłacalne projektowanie i dobra współpraca zespołowa między SIG a nami była kluczowa dla udzielenia zlecenia na już trzecią generację systemu.

Skontaktuj się z nami
Możliwości kontaktu