Odciążanie personelu, zwiększanie produktywności

Elastyczna instalacja do paletyzowania wiader na klej

AUTOMATYCZNE PRZEZBROJENIE PODCZAS ZMIANY PRODUKTU

Bostik to wiodący na świecie specjalista od klejów dla branży budownictwa, konsumentów i przemysłu. Producent z Borgholzhausen zlecił naszym specjalistom od budowy maszyn opracowanie nowej instalacji do paletyzowania wiaderek na klej, która uprości obsługę i odciąży pracowników.

„W zasadzie instalacja może wyrównywać przychodzące z trzech linii napełniania na europalety wiaderka na klej, układać je oraz umieszczać przekładki tekturowe między poszczególnymi warstwami”, mówi Lars Heise, odpowiedzialny pracownik dystrybucji w naszym zakładzie w Bremie. Następnie palety są foliowane i udostępniane do wózków widłowych do transportu z hali produkcyjnej. Również doprowadzanie i wyrównywanie tektur oraz europalet odbywa się automatycznie.

Bostik ma szeroki asortyment produktów. Wiaderka na klej występują w trzech kształtach, każdy w 13 rozmiarach o wadze od czterech do 21 kilogramów. „Dlatego opracowaliśmy technikę maksymalnie elastycznie i dla każdego kształtu wiaderka opracowaliśmy chwytaki bez formatów”, wyjaśnia Lars Heise. Dzięki temu można automatycznie wymienić chwytaki, co oszczędza dużo czasu.

Cała instalacja jest wyposażona w trzy roboty, dziesięć narzędzi chwytających, jeden automat do obkurczania pokryw i różne technologie przenośników. Łącznie przy tym obszernym projekcie pracowało 28 osób z firmy SCHULZ.

Kiedy w oddziale budowy maszyn specjalnych w Bremie konstruowali urządzenie, ze względów bezpieczeństwa pracowali najpierw z piaskiem, a nie klejem. Z jednej strony środki klejące są bowiem często trujące, z drugiej strony po rozlaniu trudno się je usuwa. „Zamiennik pozwolił jednak na dokładną imitację ciężkości i ciężaru materiału oraz przetestowanie wszystkich funkcji”, przypomina sobie nasz pracownik działu dystrybucji. „Uruchomienie u klienta przeprowadziliśmy już z prawdziwymi produktami”.

Miejsce na nowe urządzenie w hali produkcyjnej było dosyć ograniczone. „Zanim wszystko znalazło się na swoim miejscu, trochę graliśmy w tetris”, śmieje się Lars Heise puszczając oko. „Jednak dzięki naszemu doświadczeniu udało nam się perfekcyjnie skonfigurować instalację”.

Również klient jest bardzo zadowolony. W szczególności zachwyciło go zorientowane na klienta opracowanie koncepcji ofertowej w trakcie fazy konstrukcji oraz osobista opieka. Również pod względem ekonomicznym specjalista od klejów odnosi korzyści. Ze względu na ogromną oszczędność czasu pracownicy zostali odciążeni i mogli poświęcić się innym zadaniom. Jednocześnie zwiększona została produktywność.

Skontaktuj się z nami
Możliwości kontaktu