Centrum ogrodnicze oszczędza do 60 procent energii

Zmniejszenie kosztów operacyjnych dzięki przyjaznemu dla środowiska wytwarzaniu energii

Od początku marca w Delitzsch przy ulicy Raiffeisenstraße znajduje się jedno z największych i najnowocześniejszych centrów ogrodniczych w Niemczech. Na łącznej powierzchni około czterech hektarów, z czego ponad hektar pod szkłem, klienci mogą znaleźć wszystko, co ma związek z roślinami – od ziemi po artykuły dekoracyjne. Nowa lokalizacja w Delitzsch oferuje 400 miejsc parkingowych, czyli o 280 więcej niż poprzednia. Nowy raj dla roślin jest więc bardzo dogodnie zlokalizowany i łatwo do niego dotrzeć.

Rodzina Richter prowadzi firmę ogrodniczą od czterech pokoleń. Oprócz Delitzsch, posiada również inne centra ogrodnicze w Bünde, Magdeburgu, Gerze i Jenie. Firma zatrudnia łącznie ponad 160 osób, z czego 30 w samym Delitzsch.

Nowe centrum ogrodnicze jest warte odwiedzenia. Cały obszar sprzedaży został powiększony i oferuje więcej przestrzeni i przejrzystości. Jasna i przyjazna atmosfera zachęca do zakupów. Nowością jest poszerzony asortyment świeżych kwiatów ciętych. Rodzina Richter stworzyła w tym celu chłodnię o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Znacznie powiększone zostały również obszary przeznaczone na rośliny ogrodowe, sezonowe i domowe.

Rodzina Richter może również zdobyć punkty za przyjazność dla środowiska i oszczędność energii. „Jest to możliwe nie tylko dzięki najnowocześniejszej technologii, ale także dzięki zastosowaniu zrównoważonych materiałów i nowego systemu fotowoltaicznego”, mówi nasz kolega Jörg Klose, pracownik działu sprzedaży w Doberschütz. Tak szklarnia kabrioletowa do roślin sezonowych zapewnia idealny klimat. W zależności od pogody, w krótkim czasie cały dach można otworzyć i ponownie zamknąć. Maksymalna automatyzacja.

Aby obniżyć koszty operacyjne, rodzina Richter zdecydowała się na system słoneczny. Z mocą 99,8 kWp pokrywa on około jednej trzeciej zapotrzebowania na energię elektryczną. „Przy obecnych bardzo wysokich cenach energii elektrycznej jest to opłacalna inwestycja” – zapewnia nasz kolega z działu sprzedaży. W ciągu dnia działalność ogrodnicza wymaga dużo energii, ponieważ działa wiele układów – czy to do wentylacji, nawadniania, chłodzenia, oświetlenia itp. System zwraca się bardzo szybko.

Ale rodzina Richterów polega na naszych usługach nie tylko w zakresie fotowoltaiki. Naszemu zespołowi w Doberschütz zlecają również wszystkie prace elektrotechniczne. Od instalacji elektrycznych i technologii oświetleniowej po oświetlenie bezpieczeństwa, od technologii sieciowej i systemów alarmowych po sterowanie drzwiami automatycznymi. „I to nie tylko dla sektora szklarniowego i ogrodniczego”, mówi Klose. „W niezbędną technologię wyposażyliśmy także pomieszczenia socjalne i biurowe, a także teren zewnętrzny z parkingami”.

Czas był dla nas największym wyzwaniem. Szczyt sezonu przypada na wiosnę. „Dlatego dla rodziny Richter bardzo ważne było otwarcie obiektu na czas, 1 marca” – wspomina nasz kolega z działu sprzedaży. Jednak dzięki dobremu planowaniu i koordynacji projektu udało nam się dotrzymać terminu bez żadnych problemów. „Szybko wdrożyliśmy również spontaniczne prośby klienta o zmiany”. Nawiasem mówiąc, nowy sklep w Delitzsch jest kopią, jeden do jednego, centrum ogrodniczego zbudowanego w Magdeburgu w 2019 roku. Również dla tego projektu dostarczyliśmy system fotowoltaiczny.

Szybko wdrożyliśmy również spontaniczne prośby klienta o zmiany.

Jörg Klose, sprzedaż technologii energetycznych, SCHULZ Systemtechnik, Doberschütz

Skontaktuj się z nami
Możliwości kontaktu