Przyjazna dla środowiska energia z osadów ściekowy
Termiczna utylizacja osadów ściekowych jako zrównoważona metoda utylizacji staje się coraz ważniejsza.
W Hanower-Lahe firma enercity Contracting GmbH zbudowała spalarnię, w której około 130 000 ton odwodnionych osadów ściekowych jest poddawanych recyklingowi w szczególnie energooszczędnym specjalnym piecu i wykorzystywanych do wytwarzania energii.
Każdy, kto patrzyłby tutaj na plac budowy, nie miałby pojęcia, że zaledwie kilka miesięcy temu trzeba było ułożyć pod kątem szynę o grubości 80 cm, a grube liny kablowe musiały zostać wyciągnięte 22 metry pionowo w powietrze.
Naszym zadaniem było zainstalowanie całego okablowania EMSR – w niektórych przypadkach na wysokości 30 metrów i tylko z kratami jako przejściami. Na kilku poziomach połączono w sieć 1300 punktów pomiarowych, położono 230 kilometrów kabli, przedłużono trasy, skonfigurowano systemy średniego i niskiego napięcia oraz zainstalowano oświetlenie. Wyzwanie, które przyprawiło o szybsze bicie serca około 40 naszych pracowników – w lokalizacjach od Visbek po Doberschütz, Lebus i Burg aż do Polski.
W przyszłości skorzystają na tym mieszkańcy regionu Hanower-Lahe. Nadwyżka energii wytworzonej podczas spalania zostanie wprowadzona do sieci ciepłowniczej, zaopatrując około 5000 gospodarstw domowych w ciepło neutralne dla klimatu.
I to nie wszystko: Po spaleniu osadów ściekowych, wytworzony fosfor może zostać odzyskany z popiołu i dalej wykorzystany. Proces ten będzie wymagany przez prawo od 2029 roku. Dotychczasowe metody utylizacji, takie jak współspalanie w elektrowniach węglowych lub bezpośrednie zastosowanie w rolnictwie, stają się coraz trudniejsze ze względu na rosnące ograniczenia. Termiczna utylizacja osadów ściekowych jako zrównoważona metoda utylizacji będzie zatem nadal odgrywać coraz ważniejszą rolę w przyszłości.