Współczesna destylacja
Zabezpieczenie przed awariami, komfort obsługi i wydajna produkcja
W języku łacińskim destylacja oznacza ściekanie (destillare) lub krople (stilla). Zrozumiałe jest więc, że większość ludzi myśli przy tym o dobrej kropli napoju alkoholowego.
Metoda jest jednak znacznie bardziej różnorodna i była stosowana już w neolicie do produkcji środków klejących lub leczniczych. Przy zastosowaniu do oddzielania substancji płynnych można całkowicie zrezygnować z dodatku chemicznych środków antyadhezyjnych, co chroni surowce i naturę.
Tak jak przy produkcji olejków eterycznych. Do modernizacji dwóch destylarni do produkcji mieszanin materiałów opracowaliśmy i zainstalowaliśmy nowoczesne sterowanie wraz z wizualizacją, które w przyszłości zwiększy ergonomię obsługi oraz zabezpieczenie instalacji przed awariami, zapewniając w ten sposób wydajny proces produkcji w długiej perspektywie czasowej.
Prace odbywały się przy tym nie tylko zgodnie z wytycznymi ochrony przed wybuchami, lecz również GMP (dobre praktyki produkcji), która dotyczy m.in. zagwarantowania ciągłej dokumentacji śledzenia procesów produkcji. „Tutaj opracowaliśmy moduł GMP do oprogramowania SCADA WinCC, który w przyszłości da nam możliwość zaspokajania odpowiednich wymagań klientów przy projektach tego rodzaju”, wyjaśnia Norbert Melcher z działu dystrybucji automatyki przemysłowej w naszym zakładzie w Visbek.
Mimo rozpoczęcia projektu w szczycie koronawirusa, nie doszło do przekładania terminów ani innych zakłóceń, również uruchomienie przy trwającej produkcji nastąpiło w czasie zaledwie trzech tygodni. Dzięki temu destylacja mogła się szybko rozpocząć ponownie bez większych prac próbnych. Pochwały i pozytywne opinie nadeszły od zlecającego konstruktora urządzeń oraz od klienta końcowego. „Otrzymanie takiego potwierdzenia dla naszej pracy oczywiście bardzo nas cieszy”, mówi Melcher.