W pracy na rzecz badań polarnych
Nowa technologia sieciowa dla Instytutu Alfreda Wegenera na Helgoland
Wydajna infrastruktura IT umożliwia szybką wymianę danych z lądem
Zadanie specjalne nasz zespół z Visbek otrzymał daleko na uboczu, a mianowicie na Helgoland, jedynej niemieckiej wyspie na pełnym morzu Północnym. Tam gdzie turyści chętnie się relaksują, inni zachwycają się morzem z całkiem innego powodu − badań polarnych. Tak jak naukowcy ze stacji badawczej Instytutu Alfreda Wegenera, naszego miejsca pracy w porcie śródlądowym na wyspie.
Polegało ono na umożliwieniu badaczom szybszej wymiany danych z lądem poprzez nową sieć. W tym celu całkowicie zdemontowano sieć przewodów informatycznych, zamontowano serwery i szafy rozrządowe według nowej lokalizacji oraz ponownie zamontowano oświetlenie poszczególnych obszarów laboratorium zgodnie z rozporządzeniem o miejscach pracy i potrzebami badaczy.
Pod względem technicznym to nieduże wyzwanie, gdyby nie te 40 kilometrów między lokalizacją a lądem. To była nowość, ponieważ nigdy wcześniej nie pracowaliśmy na wyspie. Nie tylko materiały trzeba było na początku pracy dostarczyć drogą morską z Cuxhaven, lecz również co tydzień nasz zespół z Visbek i to przez ponad trzy miesiące.
Materiały były transportowane w czterogodzinnym rejsie kontenerowcem, natomiast zespół mógł podróżować na pokładzie katamaranu wysokiej prędkości „Halunder Jet”, który przebywa trasę w około godzinę. Ponieważ nasza praca wykonywana była w czasie lockdownu, obowiązywał zakaz wjazdu dla turystów. Wprawdzie wymagało to znacznych środków ostrożności, ale z drugiej strony katamaran był prawie pusty, a na wyspie był pełny spokój.
„Ponieważ wszystko udało się dobrze i terminowo, realizujemy już kolejne zadanie na wyspie − w instytucie Alfreda Wegenera na Sylt. Tym razem pociągiem z wagonami na samochody, a nie katamaranem”.
Carsten Kremer, kierownik projektu