Recykling bezzwrotnych butelek PET
Elektryczny sprzęt i sterowanie technologią przenośników
Jeśli kupujesz jednorazową butelkę PET w dyskoncie, plastikowe butelki w Twoim koszyku są wykonane w całości z materiału pochodzącego z recyklingu, z wyjątkiem nakrętki i etykiety. Dzieje się tak dzięki pomysłowi znanego sprzedawcy żywności, u którego nowe butelki są produkowane ze starych butelek, a także są szczególnie przyjazne dla zasobów ze względu na ich niską wagę.
Butelki są produkowane w jednym z największych zakładów tworzyw sztucznych i recyklingu butelek PET w Niemczech. W celu zwiększenia wydajności potrzebne było dodatkowe miejsce do przechowywania i silosy, a także możliwości rozładunku i sortowania w procesie recyklingu.
Budowę silosów magazynowych zlecono firmie Eichholz Silo- und Anlagenbau GmbH, jednemu z wiodących producentów silosów i stacji opróżniania do przechowywania i przeładunku materiałów sypkich. Nasi koledzy z Wallenhorst przejęli sprzęt elektryczny i kontrolę systemu transportu i przechowywania materiału pochodzącego z recyklingu. Od stworzenia schematu obwodu, przez konstrukcję szafy sterowniczej, po montaż, programowanie PLC i uruchomienie. „Jako partnerzy firmy Eichholz GmbH pracowaliśmy już z powodzeniem przy poprzednich projektach. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy ponownie wziąć udział w tym ekscytującym projekcie” – mówi nam nasz kolega, kierownik sprzedaży Ansgar Krägefsky.
Naszym zadaniem było przetransportowanie przetworzonego na granulat materiału pochodzącego z recyklingu do silosów magazynowych, gdzie jest on następnie magazynowany, po czym odbierany ciężarówkami lub transportowany rurociągami bezpośrednio do produkcji. W tym celu, zainstalowaliśmy technologię sterowania czterema silosami w szafie sterowniczej, z której steruje się całą technologią sensorową stacji silosowej. Materiał transportowany jest w całości rurami za pomocą sprężonego powietrza. Ponadto technologia sterowania została zintegrowana z istniejącym systemem kontroli procesu klienta i może również komunikować się z systemami innych firm, takimi jak systemy czyszczenia lub sortowania.
Wydajność zakładu można zwiększyć o 12 000 ton regranulatu PET rocznie, przyczyniając się tym samym również do redukcji emisji CO2. To wspaniała rzecz.
Ansgar Krägefsky, Kierownik sprzedaży SCHULZ Systemtechnik