Bezpieczny transport w sytuacji awaryjnej

Bezprzerwowe zasilanie prądu dzięki technologii akumulatorów do magazynowania

W razie pożaru bramy przeciwpożarowe w wielu halach produkcyjnych zapobiegają rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych spalin i wysokich temperatur. Niebezpieczeństwo grozi, jeśli przedmioty znajdują się w obrębie bramy i dojdzie do zaniku energii. Wówczas bramy zamkną się automatycznie, a obiekty zostaną zgniecione.

Aby nie dopuścić do takiego scenariusza, mieliśmy opracować dla konstruktora pojazdów rozwiązanie do zastosowania w razie pożaru. Konkretnie chodziło o odcinki częściowe elektrycznej kolejki podwieszanej (EHB) między dwiema bramami przeciwpożarowymi. „Co prawda jest zapasowa instalacja prądu”, opowiada nasz kierownik projektu Erik Pätz. „Nie może ona jednak utrzymać napięcia bez przerw. Doszłoby do awarii systemów sterowania i komunikacji, wymagającej ponownego uruchomienia”. Cenny czas, który jest potrzebny do przemieszczenia w bezpieczne miejsce części samochodowych zawieszonych na elektrycznej kolejce podwieszanej.

Po obszernej analizie i ocenie ryzyka naszym kolegom w bazie automotive w Wolfsburgu zasadna wydała się tylko realizacja bezprzerwowego zasilania elektrycznego (UPS). Doświadczenie w tym zakresie mamy dzięki współpracy z naszym przedsiębiorstwem partnerskim, producentem akumulatorów magazynujących Commeo z Wallenhorst.

Wspólnie opracowaliśmy koncepcję realizacji tej technologii − od inżynierii, przez konstrukcję cyfrową, po budowę szafy sterowniczej oraz dostosowane systemów sterowania i uruchomienia. „Dzięki systemowi akumulatorów magazynujących Commeo konstruktor samochodów korzysta nie tylko z bezpiecznie funkcjonującego rozwiązania”, opowiada kierownik bazy automotive Manuel Friedrich. „Jest to również ekonomiczne i ekologiczne zestawienie, jakim producent wyróżnia się na rynku”.

System składa się z wielu pojedynczych modułów, które można łączyć do każdego możliwego zastosowania o dowolnej wielkości. Umieszczony z inteligentnym systemem wtykowym w szafie sterowniczej Rittal może mieć parametry dokładnie dopasowane do każdego zapotrzebowania na prąd. Późniejsza rozbudowa jest również możliwa bez trudu, co przekłada się na znaczne zwiększenie elastyczności.

„Dzięki systemowi akumulatorów magazynujących Commeo konstruktor samochodów korzysta nie tylko z bezpiecznie funkcjonującego rozwiązania − jest to również ekonomiczne i ekologiczne zestawienie, jakim producent wyróżnia się na rynku”

Manuel Friedrich, SCHULZ Systemtechnik

Skontaktuj się z nami
Możliwości kontaktu