Odnowiona stacja pomp:
Użycie pod ziemią
W metropolii Alster wiele się dzieje i to nie tylko na powierzchni.
Hamburg Wasser niedawno naprawił dwie masywne rury kanalizacyjne około 25 metrów poniżej rzeki Süderelbe. W tym samym czasie odnowiliśmy stację pomp w Harburgu.
Mały domek przepompowni na głównej grobli Harburga nie rzuca się w oczy. Ale po wejściu do środka otwiera się imponujący podziemny świat. Okazałe zielone rury i kremowe spiralne schody sięgają 22 metry w głąb. Tam znajdują się cztery pompy o mocy 1040 KM. Przez ostatnie półtora roku często było to miejsce pracy kilku naszych hamburskich zespołów.
Ich zadanie: remont całej technologii sterowania przepompownią ścieków. W tym celu całkowicie odnowiono łącznie 20 paneli szaf sterowniczych, w tym niezbędne komponenty PLC. Dokonano także częściowej renowacji instalacji elektrycznej, w tym okablowania, oświetlenia, włącznika i gniazdek oraz oświetlenia awaryjnego, aby dostosować je do wymagającego zastosowania w systemie kanalizacyjnym.
„W studzienkach pomp wszystkie elementy systemu muszą być przeciwwybuchowe ze względu na gazy. Są również narażone na silną korozję. Przy wyborze materiałów należało wziąć pod uwagę te szczególne wymagania”, mówi Christian Liebelt, kierownik handlowy w naszym zakładzie w Hamburgu i dodaje: „Udało nam się zwyciężyć w procesie przetargowym, ponieważ mamy kolegów z doświadczeniem w tej bardzo specjalistycznej dziedzinie. Hamburg Wasser chciała również mieć na miejscu osobę do obsługi dalszych etapów łańcucha, która mogłaby szybko zareagować w przypadku incydentu.”
Nasze zadanie: Modernizacja całej technologii sterowania, aby w sytuacji awaryjnej można było odciążyć sieć kanalizacyjną poprzez wpompowanie jej do rzeki Süderelbe.
Praca w sieci kanalizacyjnej nie tylko obciąża materiał. Zespół pracujący na miejscu informuje, że oprócz konfrontacji z typowymi pozostałościami ścieków i związanymi z nimi zapachami, wąski właz dostępowy stanowi również niewielkie wyzwanie. W niektórych obszarach nasi koledzy musieli nosić ze sobą detektory gazu ze względu na ryzyko wybuchu, ponieważ niektóre gazy, takie jak tlenek węgla, są bezwonne.
„Niektóre prace demontażowe i instalacyjne prowadzono czasami na późnych zmianach, czasem nawet w weekendy, ponieważ system musiał być całkowicie odłączony od sieci na kilka tygodni” – wyjaśnia Liebelt. Oczekuje się, że prace remontowe zostaną zakończone do końca lipca. Przepompownia jest ponownie optymalnie wyposażona do swoich zadań. Służy do awaryjnego odciążenia najstarszej sieci kanalizacyjnej w Europie kontynentalnej poprzez wpompowanie jej do południowej Łaby. Raz w miesiącu przeprowadzana jest próba awaryjna z użyciem wody Elbe.
Wszystkie części systemu musiały być przeciwwybuchowe. Byliśmy w stanie zdobyć tutaj punkty dzięki naszej wiedzy w zakresie ochrony przeciwwybuchowej.
Christian Liebelt, dyrektor handlowy SCHULZ Hamburg