Największy dachowy system fotowoltaiczny w Dolnej Saksonii
w porcie morskim Brake
Ważny kamień milowy dla zrównoważonych dostaw energii
31 000 modułów słonecznych na dziesięciu halach operatora portowego J. MÜLLER w Brake/Unterweser generuje zieloną energię. Generują uzysk energii słonecznej na poziomie 959 kWh/kWp i pozwalają uniknąć emisji ponad 5 800 000 kg CO2-rocznie. Innymi słowy, system fotowoltaiczny dostarcza wystarczającą ilość zrównoważonej energii do zasilania 3400 gospodarstw domowych rocznie.
Największy dachowy system fotowoltaiczny w Dolnej Saksonii został uruchomiony podczas uroczystej ceremonii. W obecności wysokiej rangi gości ze świata polityki, biznesu i społeczeństwa, minister energetyki Dolnej Saksonii Christian Meyer podkreślił ogromne znaczenie tego projektu dla klimatu i środowiska oraz wysiłki na rzecz przekształcenia portu morskiego Brake w „zielony port”.
Pomyślna realizacja projektu o wartości 11 mln euro
Gigantyczny system został zaplanowany, zrealizowany i uruchomiony przez naszych kolegów z Bremy. „Wybraliśmy firmę SCHULZ Systemtechnik ze względu na wieloletnią współpracę”, mówi Cedric Witten, dyrektor ds. technologii w firmie J. MÜLLER. „Przy kwocie inwestycji wynoszącej 11 milionów euro ważne jest, aby mieć partnera, który poradzi sobie z takim projektem.”
„Zadanie, które nam powierzono, polegało na instalacji systemu fotowoltaicznego o mocy ok. 12 MWp a także instalacji infrastruktury poprzedzającej i następującej w postaci systemów 20 KV z łącznie dziesięcioma transformatorami” – mówi Heino Platter, kierownik projektu ds. systemów średniego i niskiego napięcia. Nasze koleżanki i koledzy uwzględnili technologię energetyczną w czterech stacjach priorytetowych i utworzyli pierścień 20 KV o długości około trzech kilometrów. Same stacje betonowe zostały opracowane i zbudowane we współpracy z Björn & Peter Renken, firmą budowlaną z siedzibą w Brake.
J. MÜLLER AG samodzielnie pokrywa 30% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną
Na terenie portu J. MÜLLER obsługuje największy w Europie przyległy obiekt silosowy i wymaga dużej ilości energii do prac przeładunkowych.
„Dzięki wyposażeniu nieużywanych dachów hal w moduły fotowoltaiczne, możemy teraz samodzielnie wytwarzać ponad 30 procent potrzebnej nam energii elektrycznej, a tym samym jeszcze bardziej zmniejszyć nasz ślad ekologiczny” mówi zachwycony Cedric Witten, który zawsze monitoruje uzysk energii elektrycznej za pomocą pulpitu energetycznego.
Jan Müller, dyrektor generalny J. MÜLLER AG, również jest więcej niż zadowolony. „System fotowoltaiczny jest kamieniem milowym w naszych wysiłkach na rzecz wdrażania zrównoważonych rozwiązań energetycznych.”
Również w firmie SCHULZ Systemtechnik bilans jest dodatni. „Pod względem wielkości, ten projekt jest dla nas największym projektem fotowoltaicznym. Jesteśmy dumni, że wszystko udało się tak dobrze i cieszymy się na dalszą współpracę z J. MÜLLER”, podsumowuje Heino Platter.
Fakty dotyczące projektu
- Suma inwestycji 11 milionów euro
- Powierzchnia łączna 10 dachów hal: 62 100 m²
- Moc fotowoltaiczna: 12,8 MWp
- Uzysk energii słonecznej: 959 kWh/kWp
- Liczba modułów fotowoltaicznych: 31 000 sztuk
- Specyficzna wydajność roczna: 959,21 kWh/kWp
- Ilość energii fotowoltaicznej generowanej rocznie: 12 278 000 kWh
- Zużycie własne: 6 665 000 kWh/rok | udział zużycia własnego: 54%
- Uniknięte emisje CO2-rocznie: 5 804 000 kg
System fotowoltaiczny jest kamieniem milowym w naszych wysiłkach na rzecz wdrażania zrównoważonych rozwiązań energetycznych.
Jan Müller, Prezes Zarządu J. MÜLLER AG