CIP, CIP, HURRA:
Nowe narzędzia zwiększają wydajność
Awarie, wąskie gardła, nadmierne zużycie środków czystości? Opracowaliśmy trzy nowe narzędzia, za pomocą których można optymalnie koordynować procesy produkcji i czyszczenia w produkcji wrażliwej żywności. Zapewnia to bezpieczeństwo produktów, kontrolę kosztów i procesów oraz wydajny przepływ produkcji.
Ludzie w zakładach produkcyjnych zajmują się złożonymi i ściśle zsynchronizowanymi procesami. Zalew napływających danych jest odpowiednio wysoki. Jeśli zostaną mądrze przeanalizowane i przejrzyście zaprezentowane, oferują ogromny potencjał optymalizacji w całym łańcuchu produkcyjnym. Nasz zespół w SCHULZ Infoprod opracował odpowiednie narzędzia specjalnie dla przemysłu spożywczego. Skupiono się na trzech kluczowych obszarach: produkcji (narzędzie PR), procesach czyszczenia na miejscu (narzędzie CIP (Cleaning-In-Place)) oraz zużyciu energii i mediów (narzędzie EM). Głównym celem trio zajmującego się analizą i optymalizacją procesów jest odkrywanie wąskich gardeł i anomalii w procesie produkcji i czyszczenia.
Narzędzie PR skupia się na pełnej identyfikowalności łańcucha produkcyjnego. Mariusz Ziombek, Dyrektor Zarządzający Infoprod, wyjaśnia: „Mapujemy każdy krok. W przypadku reklamacji możemy prześledzić produkt z powrotem do surowca. I vice versa: Jeśli otrzymamy informację o zanieczyszczonym surowcu, możemy przechwycić zagrożone produkty w magazynie”. Na potrzeby narzędzia PR nasz zespół z Poznania zmodyfikował i rozszerzył moduł SCHULZ productionstar® dla przemysłu spożywczego.
Złożone procesy czyszczenia są analizowane i optymalizowane za pomocą modułowego narzędzia CIP opartego o Microsoft PowerBI. W ten sposób wspieramy osoby odpowiedzialne w zakładach produkcyjnych w wyborze właściwej metody czyszczenia, na przykład w przypadku usunięcia alergenów bez pozostawiania śladów. „Chodzi o bezpieczeństwo produkcji. W przyszłości do tego zadania będziemy również wykorzystywać sztuczną inteligencję” – mówi Ziombek. Narzędzie CIP pokazuje również, kiedy wartości zmieniają się w czasie. „Czyszczenie można precyzyjnie dostosować do parametrów higienicznych”, mówi Ziombek, „jednocześnie oszczędzając czas i zasoby.”
Za ocenę odpowiada nasze narzędzie do zarządzania energią, w skrócie EM (Energy Management). Opiera się na Jest oparty na oprogramowaniu Siemens Energy Manager i pokazuje zużycie energii w poszczególnych segmentach. „Interesujące jest połączenie z pozostałymi dwoma narzędziami. Mamy teraz możliwość powiązania danych z produkcji, czyszczenia i zużycia. Pozwala to na przeliczenie ilości na rzeczywiste koszty przypadające na produkt” – wyjaśnia Ziombek. Konkluduje: „Przejrzyście przedstawione informacje są łatwe do odczytania i stanowią podstawę do optymalizacji.”
Zwłaszcza w przemyśle spożywczym, gdzie wymagane jest bezpieczeństwo produktów i rygorystyczne standardy higieny, to inteligentne połączenie technologii analizy i optymalizacji zapewnia zrównoważone i bezpieczne metody wytwarzania oraz opłacalne procesy produkcyjne.
Mamy teraz możliwość powiązania danych z produkcji, czyszczenia i zużycia. Pozwala to na przeliczenie ilości na rzeczywiste koszty przypadające na produkt.
Mariusz Ziombek, Dyrektor Zarządzający SCHULZ Infoprod