Korzyści dla dobrostanu zwierząt i środowiska
Idealne wyposażenie budynków inwentarskich do hodowli bioniosek
Spółdzielnia wytwórców Biofürstenhof to jeden z największych producentów biojaj w Niemczech i między innymi pionier w hodowli oraz sprzedaży pokrewnych kogutów.
Od czasu przyłączenia się sześciu ekologicznie prowadzonych zakładów rodzinnych w 2003 roku wspólnota rozrosła się do ponad 20 podmiotów. Obecnie oprócz ekologicznie uzyskiwanych jaj oferowane są też ziemniaki i sok jabłkowy, mięso oraz młode kury i jednodniowe pisklęta z ekologicznego rolnictwa.
Naszym zadaniem była modernizacja kilku istniejących hal hodowlanych i znaczna poprawa w ten sposób warunków hodowli młodych kur. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych ptaszarni hodowlanych z płaszczyznami o regulowanej wysokości zwierzęta np. nauczyły się od pierwszego dnia skakać z różnych poziomów, co przełożyło się na pełne wykorzystanie potencjału genetycznego. Są bardziej produktywne i potrzebują mniej karmy, co powoduje zmniejszenie hodowli karmy, a tym samym mniejsze zużycie CO2 na jajo.
Ponadto poprawiono jednolitość stad, dzięki czemu można nimi idealnie zarządzać na początku niesienia. „Dla nas ponadto kluczową kwestią była poprawa pracy osób wykonujących kontrolę zwierząt, w szczególności w przypadku szczepień igłowych i wyposażenia budynków gospodarskich”, mówi Annalina Behrens z Biofürstenhof. Czyli ogólnie zdrowe, dobrze rozwinięte młode kury oraz korzyści dla środowiska i pracowników.
Dla naszego specjalisty ds. dystrybucji Uwe Cramera był to piękny projekt, nawet jeśli z jakimiś wyzwaniami. „Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój Biofürstenhofu harmonogramy i plany budowlane cały czas się zmieniały, więc często musieliśmy podejmować szybkie decyzje. Ale daliśmy radę. I to tak dobrze, że rodzina Behrens była bardziej niż zadowolona”, mówi Cramer.