Produkcja ekstraktów roślinnych na Gran Canarii

Gran Canaria to najbardziej znana ze wszystkich wysp położonego na północny zachód od Afryki archipelagu Wysp Kanaryjskich. Na wyspie, znanej głównie z dobrze rozwiniętej branży turystycznej i rolnictwa, znajdują się również nieliczne zakłady przemysłowe.

Przykładem jest firma Nektium, założona w mieście Arinaga przez mieszkańców wyspy, która zajmuje się produkcją wszelkiego rodzaju ekstraktów z roślin. Od 1997 roku Nektium wydobywa bioaktywne związki z surowca roślinnego i przekształca je w cenne składniki naturalne dla tzw. przemysłu nutraceutycznego.

Firma SCHULZ Infoprod została zaangażowana do zaprojektowania i uruchomienia nowej linii w budowanym przez Nektium zakładzie produkcyjnym o zwiększonej zdolności produkcyjnej pięciokrotnie większej niż początkowa. W indywidulany sposób zaprojektowana została instalacja elektryczna i oprogramowanie przemysłowe, jak również dobrany sprzęt dla automatyki oraz IT bazujące na rozwiązaniach firmy Siemens.

Ze względu na specyfikę instalacji, oprócz standardowych rozwiązań jak wizualizacja WinCC firmy Siemens z wykorzystaniem funkcjonalności Web Navigator i sterowanie realizowane przez PLC S7-1500 z opcją Safety w systemie sterowania zastosowano komponenty dedykowane do stref ATEX, takie jak stacje operatorskie (oparte na panelach SIMATIC HMI Panel PC Ex) czy dedykowane moduły wej./wyj. do stref zagrożonych wybuchem.

Dedykowane moduły bezpieczeństwa Safety użyto ze względu na wysokie wymogi inwestora, w celu zapewnienia jak największej elastyczności i zmniejszenia ryzyka podczas produkcji. Pozwoliło to między innymi na odpowiednie wydzielenie stref bezpieczeństwa w poszczególnych częściach procesu produkcji. Dzięki temu uzyskano kontrolowane niezależnie obszary w poszczególnych częściach linii produkcyjnych. Instalacje  dostarczone przez naszą firmę Schulz Infoprod, jak i obce firmy zostały zintegrowane w trakcie uruchomienia (ATEX, strefy bezpieczne, wszelkie maszyny zasilające w surowce oraz wyjściowe produkty).

Technologia linii uruchomionej w fabryce Nektium oparta jest o proces odparowania (ewaporacji), który przebiega wieloetapowo. Z mieszaniny wody, etanolu oraz produktu, podawanych na wejściu instalacji, na kolejnych sekcjach instalacji odparowuje się kolejno etanol oraz wodę, które są re-cyrkulowane i ponownie używane w procesie produkcji. Produktem końcowym jest zagęszczony ekstrakt o określonych parametrach.

Projekt dla Nektium był specyficzny a przez to wymagający. Dzięki wiedzy i zaangażowaniu wielu pracowników oraz zastosowaniu wysokiej jakości sprawdzonych komponentów otrzymaliśmy wydajny i bezpieczny system sterownia nową częścią fabryki. Ciężką pracę rekompensowały z pewnością wyjątkowe krajobrazy okolicy.

Nasze referencje