Debiut Schulz Infoprod jako generalny wykonawca

Po raz kolejny Schulz Infoprod mógł pracować dla branży spożywczej, jednak tym razem w zupełnie nowej roli - generalnego wykonawcy. Projekt realizowany dla światowego producenta gum do żucia okazał się wieloaspektowym wyzwaniem, któremu nasi specjaliści bez wątpienia sprostali.

W 2019 otrzymaliśmy zlecenie na modernizację linii transportującej opakowania z gumą w polskiej fabryce, co wynikało z wymagań jakościowych, które postawiła sobie firma. Do tej pory ważony był jedynie karton zbiorczy, gdzie wpadały gotowe saszetki. Brak kontroli nad zawartością osobnych opakowań opóźniał pracę i obniżał wydajność fabryki. Naszym zadaniem było tak zaprogramować układ sterowania transporterów i testerów, aby już na linii możliwa była detekcja każdej pojedynczej saszetki - jej wagi oraz zawartości ciał obcych.

Przy pracy z żywnością jakość i niezawodność odgrywa zasadniczą rolę. Dla uzyskania jak najlepszej  diagnostyki, szybkości i precyzji pozycjonowania, wykorzystaliśmy serwonapędy Sinamics marki Siemens. Ten innowacyjny układ sterowania z serwonapędami S120, oparty na najnowszym sterowniku S7-1500 pozwala na jeszcze większą precyzję w szybkim pakowaniu produktów. Do synchronizacji pracy serwonapędów zostały zastosowane biblioteki firmy Siemens, które na etapie uruchomienia należało sparametryzować i dostosować do potrzeb aplikacji, co z początku zajęło więcej czasu. Synchronizacja systemów sterowania Simotion odbywała się za pomocą sterownika PLC, co zapewniało nam szeroki zakres możliwości i dopasowanie do wymagań Klienta. Warto wspomnieć, że układ sterowania oprócz części napędowej został zintegrowany także z nadrzędnym systemem Safety, którego również jesteśmy autorem. Dodatkowym wyzwaniem było skomunikowanie istniejących maszyn pracujących w linii produkcyjnej i modyfikacja ich oprogramowania.

Dzięki wprowadzonym zmianom wydajność produkcji wzrosła nawet o 16%. To około 2,5 saszetki na sekundę, 5850 na godzinę, czyli 46 800 saszetek w 8 godzin pracy!

Realizując projekt, mogliśmy przekonać się jak wygląda praca generalnego wykonawcy na różnych etapach rozwoju, co było cennym doświadczeniem. Schulz Infoprod dostarczał rozwiązania elektryczne i automatykę, jednak część mechaniczna leżała po stronie podwykonawców. Pełna odpowiedzialność za zadania nie tylko swoje, ale także innych, pozwoliła nam na rozwój, a osiągnięty sukces daje motywację do dalszego działania.

Systemy transportu wewnętrznego