Christian Harms-Zumbrägel

 

Zawód:
Studia dualne, elektrotechnika

Nazywam się Christian Harms-Zumbrägel, mam 22 lata i odbywam studia dualne w zakresie elektrotechniki w oddziale Visbek.

Rozpocznij karierę

Dlaczego zdecydowałeś się na ten zawód?

Już po szkole średniej było dla mnie jasne, że chciałbym rozwijać się w kierunku technicznym. Uczęszczałem więc do gimnazjum zawodowego ze specjalizacją techniki informacyjnej w Cloppenburgu. Jeszcze przed maturą zwróciłem uwagę na system studiów dualnych, który bardzo mnie zainteresował. Oprócz możliwości uczęszczania na uczelnię mam tutaj szansę równoległego wykształcenia na elektronika w zakresie techniki automatyzacji. Mogę w ten sposób bezpośrednio powiązać teorię z praktyką. Takie podstawy i doświadczenie pomogą mi później, np. przy zadaniach planisty w SCHULZ lepiej oszacować problematykę na miejscu, na placu budowy i odpowiednio zareagować. Dzięki temu później jako planista lub programista będę mógł sprawnie porozumieć się z montażystami. Innym założeniem studiów dualnych jest to, że firma wspomaga uczestnika tej formy edukacji podczas studiów. Czy to finansowo, czy też przez pomoc i opiekę w razie problemów.

Jaki jest przebieg nauki zawodu i jaki dyplom uzyskasz po zakończeniu nauki?

Moje studia trwają około 3 i pół roku. Właściwy zawód elektronika techniki automatyzacji przyswoję sobie już po 2 i pół roku. Jeden semestr na studiach dualnych na PHWT w Oldenburgu trwa ok. 12 miesięcy.   W cyklu trzymiesięcznym na zmianę następują studia (faza teoretyczna) i nauka zawodu (faza praktyczna). Podczas nauki zawodu w Visbek nie są prowadzone zajęcia w szkole zawodowej. Dzięki studiom jest się dobrze przygotowanym do części teoretycznej i tylko niewielką część wiedzy należy przyswoić samodzielnie. W pierwszych fazach praktycznych jeździ się razem z montażystami na place budowy i poznaje się podstawy rzemiosła, których potrzebuje elektronik. Od układania kabli, przez podłączanie lamp, do podłączania i okablowania skrzynek rozdzielczych. W późniejszym przebiegu faz praktycznych przechodzi się do biura planistycznego. Tutaj uzyskałem pierwsze umiejętności z zakresu późniejszych aktywności w zawodzie. Po uzyskaniu dyplomu będę elektronikiem techniki automatyzacji. Po ukończeniu studiów będę mieć tytuł inżyniera (Bachelor of Engineering) w zakresie elektrotechniki.

Jakie warunki powinna spełniać osoba ubiegająca się o to stanowisko?

Oczywiście pierwszym warunkiem jest ukończenie szkoły średniej. Oprócz tego należy mieć podstawową wiedzę z zakresu elektrotechniki. Bez niej w dłuższej perspektywie czasu studia nie będą dawać satysfakcji. Trzeba też uwzględnić konieczność dużego nakładu czasu na studia. Nierzadko podczas etapu przyswajania wiedzy teoretycznej spędza się cały dzień na uczelni, a następnie do wieczora utrwala się zdobytą wiedzę. Do kolokwiów przygotowuje się poprzez obecność na wykładach, ponieważ nie ma czasu na to, żeby przygotowywać się na kolokwia poza uczelnią. Natomiast pozostaje jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby wieczorami spotkać się z przyjaciółmi i się zrelaksować.

Co wpłynęło na to, że wybrałaś firmę SCHULZ?

Zdecydowałem się na SCHULZ Systemtechnik, ponieważ spotykam się tu ze zrozumieniem i wsparciem. Oprócz tego mogę liczyć na pomoc w razie problemów na studiach lub podczas nauki zawodu. Przez to, że SCHULZ zatrudnia wielu stażystów, każdego roku pojawia się tutaj grupa młodych ludzi, z którą można spotykać się podczas ferii zakładowych i z którymi dobrze rozumiem się w firmie.

Jaka jest firma SCHULZ jako pracodawca? Jaka jest atmosfera w pracy?

Mimo dużej liczby pracowników atmosfera w pracy jest bardzo rodzinna. Nie ma się wrażenia, że kierownictwo lub inni menedżerzy patrzą na ciebie z góry. W SCHULZ relacja jest partnerska. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dyrektorem działu, montażystą czy pracownikiem administracji. Każda opinia jest tu brana na poważnie. Także propozycje optymalizacji wysuwane przez stażystów spotykają się z odzewem. Otwarte i uczciwe podejście do innych pracowników sprawia, że czujesz się jak w domu. I chociaż na placach budowy ton rozmów bywa czasami szorstki, w czasie wolnym i podczas powrotu z pracy można przekonać się, że montażyści nie mają na myśli niczego złego, a po prostu miewają lepsze lub gorsze dni.

Co szczególnie mi się podoba:

Szczególnie podoba mi się to, że w SCHULZ pracuje się we wszystkich działach. Dzięki temu zauważalny jest szeroki zakres działalności przedsiębiorstwa. Od konstruowania szafek rozdzielczych, przez biogazownie i zakłady paszy mieszanej, po budynki gospodarcze dla hodowców. Z jednej strony stwarza to możliwość zainteresowania się segmentem, o którym wcześniej wcale się nie myślało. Oprócz tego bardzo podoba mi się obsługa w biurze. Szybko otrzymuje się tutaj podstawy do pracy planisty i można szybciej zacząć samodzielną pracę.

Przyszłość mobilności elektrycznej